California State Championship 2017

Main Event - Advanced Division

Main Event - Advanved Division - Main 1
9 pts
Larry Saltzman defeats Nash Jost
Teddy Lance defeats Marjie Harbrecht
Michael Showkati defeats Mike Graham
Mario Savan defeats Frank Benneyan
Andy Plat defeats Mark Gross
Michael Urban defeats Tom Horton
Maeis Petrosian defeats Bruce Yee
Ebby Jebreel defeats Patrick Keene
Niel Borden defeats Sami Salem
Alex Eshagian defeats Erwin Hom
Matt Soomakh defeats Tom Fahland
David Taniguchi defeats Corky Mormarg
Tara Mendicino defeats John Wogomon
Brad Vogt defeats Kevin Kahl
Payam Yousefiam defeats John Pirner
Arman Vopyam defeats Tom Tseng
Ray Spehar defeats Dr. Alyosha Zim
Elliot Landaw defeats Daniel Stroberger
David Mulberg defeats Patrick Fusco
Dennis McFarlin defeats Bob Courtney
Eitan Peleg defeats Linda Clay
Alia Azamat defeats Majid Jahanbani
Scotty Kelland defeats Aydin Gedik
Irina Litzenberger defeats Max Levenstein
Bud Lavassani defeats Sean Taghani
Mike Cyrkiel Sr. defeats Daniel Satzman
Pedran Sooferi defeats Bradley Sherman
Zackary Fusco defeats Rob Ring
Michelle Steinberg defeats Kathy Weiner
John Skratulia defeats Aaron Foust
Dan Minardi defeats David Heffner
Sue Will defeats Mike Cyrkiel Jr.

Main Event - Advanved Division - Main 2
9 pts
Teddy Lance defeats Larry Saltzman
Mario Savan defeats Michael Showkati
Michael Urban defeats Andy Plat
Ebby Jebreel defeats Maeis Petrosian
Niel Borden defeats Alex Eshagian
David Taniguchi defeats Matt Soomakh
Brad Vogt defeats Tara Mendicino
Payam Yousefiam defeats Arman Vopyam
Elliot Landaw defeats Ray Spehar
Dennis McFarlin defeats David Mulberg
Eitan Peleg defeats Alia Azamat
Scotty Kelland defeats Irina Litzenberger
Bud Lavassani defeats Mike Cyrkiel Sr.
Pedran Sooferi defeats Zackary Fusco
Michelle Steinberg defeats John Skratulia
Dan Minardi defeats Sue Will

Main Event - Advanved Division - Main 3
9 pts
Teddy Lance defeats Mario Savan
Michael Urban defeats Ebby Jebreel
Niel Borden defeats David Taniguchi
Payam Yousefiam defeats Brad Vogt
Dennis McFarlin defeats Elliot Landaw
Eitan Peleg defeats Scotty Kelland
Bud Lavassani defeats Pedran Sooferi
Dan Minardi defeats Michelle Steinberg

Main Event - Advanved Division - Main 4
9 pts
Teddy Lance defeats Michael Urban
Niel Borden defeats Payam Yousefiam
Dennis McFarlin defeats Eitan Peleg
Dan Minardi defeats Bud Lavassani

Main Event - Advanved Division - Main 5
9 pts
Teddy Lance defeats Niel Borden
Dan Minardi defeats Dennis McFarlin

Main Event - Advanved Division - Main 6
9 pts
Teddy Lance defeats Dan Minardi

Main Event - Advanved Division - 2nd Chance 1
7 pts
Nash Jost defeats Marjie Harbrecht
Frank Benneyan defeats Mike Graham
Tom Horton defeats Mark Gross
Patrick Keene defeats Bruce Yee
Erwin Hom defeats Sami Salem
Tom Fahland defeats Corky Mormarg
John Wogomon defeats Kevin Kahl
Tom Tseng defeats John Pirner
Dr. Alyosha Zim defeats Daniel Stroberger
Patrick Fusco defeats Bob Courtney
Majid Jahanbani defeats Linda Clay
Max Levenstein defeats Aydin Gedik
Sean Taghani defeats Daniel Satzman
Rob Ring defeats Bradley Sherman
Aaron Foust defeats Kathy Weiner
Mike Cyrkiel Jr. defeats David Heffner

Main Event - Advanved Division - 2nd Chance 2
7 pts
Michael Showkati defeats Nash Jost
Larry Saltzman defeats Frank Benneyan
Tom Horton defeats Maeis Petrosian
Andy Plat defeats Patrick Keene
Erwin Hom defeats Matt Soomakh
Tom Fahland defeats Alex Eshagian
Arman Vopyam defeats John Wogomon
Tom Tseng defeats Tara Mendicino
David Mulberg defeats Dr. Alyosha Zim
Patrick Fusco defeats Ray Spehar
Irina Litzenberger defeats Majid Jahanbani
Alia Azamat defeats Max Levenstein
Zackary Fusco defeats Sean Taghani
Mike Cyrkiel Sr. defeats Rob Ring
Sue Will defeats Aaron Foust
John Skratulia defeats Mike Cyrkiel Jr.

Main Event - Advanved Division - 2nd Chance 3
7 pts
Michael Showkati defeats Andy Plat
Ebby Jebreel defeats Larry Saltzman
Tom Fahland defeats Brad Vogt
Tom Horton defeats Mario Savan
David Taniguchi defeats Arman Vopyam
Erwin Hom defeats Tom Tseng
David Mulberg defeats Alia Azamat
Scotty Kelland defeats Patrick Fusco
Mike Cyrkiel Sr. defeats Michelle Steinberg
Irina Litzenberger defeats Elliot Landaw
Sue Will defeats Pedran Sooferi
John Skratulia defeats Zackary Fusco

Main Event - Advanved Division - 2nd Chance 4
7 pts
Payam Yousefiam defeats Michael Showkati
Tom Fahland defeats Ebby Jebreel
David Taniguchi defeats Tom Horton
Erwin Hom defeats Michael Urban
David Mulberg defeats Bud Lavassani
Mike Cyrkiel Sr. defeats Scotty Kelland
Irina Litzenberger defeats Sue Will
Eitan Peleg defeats John Skratulia

Main Event - Advanved Division - 2nd Chance 5
7 pts
Irina Litzenberger defeats Eitan Peleg
David Taniguchi defeats Erwin Hom
Tom Fahland defeats David Mulberg
Payam Yousefiam defeats Mike Cyrkiel Sr.

Main Event - Advanved Division - 2nd Chance 6
7 pts
Irina Litzenberger defeats Niel Borden
David Taniguchi defeats Dennis McFarlin
Payam Yousefiam defeats Tom Fahland

Main Event - Advanved Division - 2nd Chance 7
7 pts
Irina Litzenberger defeats David Taniguchi
Payam Yousefiam defeats Dan Minardi

Main Event - Advanved Division - 2nd Chance 8
7 pts
Irina Litzenberger defeats Payam Yousefiam

Main Event - Advanved Division - Finals
9 pts
Teddy Lance defeats Irina Litzenberger

Main Event - Advanved Division - Consolation 1
7 pts
Maeis Petrosian defeats Mike Graham
Kathy Weiner defeats Rob Ring
Majid Jahanbani defeats Bob Courtney
Kevin Kahl defeats Alex Eshagian
John Wogomon defeats Corky Mormarg
Linda Clay defeats Max Levenstein
Daniel Satzman defeats Mike Cyrkiel Jr.
Aydin Gedik defeats Dr. Alyosha Zim
Sami Salem defeats Tara Mendicino
Aaron Foust defeats Bradley Sherman
Mark Gross defeats Frank Benneyan
Bruce Yee defeats Nash Jost
Matt Soomakh defeats John Pirner
Daniel Stroberger defeats Sean Taghani
David Heffner defeats Ray Spehar
Patrick Keene defeats Marjie Harbrecht

Main Event - Advanved Division - Consolation 2
7 pts
Brad Vogt defeats Maeis Petrosian
Andy Plat defeats Kathy Weiner
Majid Jahanbani defeats Mario Savan
Kevin Kahl defeats Larry Saltzman
John Wogomon defeats Alia Azamat
Linda Clay defeats Michelle Steinberg
Patrick Fusco defeats Daniel Satzman
Aydin Gedik defeats Tom Tseng
Elliot Landaw defeats Sami Salem
Aaron Foust defeats Arman Vopyam
Mark Gross defeats Zackary Fusco
Bruce Yee defeats Pedran Sooferi
Daniel Stroberger defeats Matt Soomakh
Patrick Keene defeats David Heffner

Main Event - Advanved Division - Consolation 3
7 pts
Scotty Kelland defeats Brad Vogt
Andy Plat defeats David Mulberg
John Skratulia defeats Majid Jahanbani
Sue Will defeats Kevin Kahl
John Wogomon defeats Mike Cyrkiel Sr.
Linda Clay defeats Erwin Hom
Michael Urban defeats Patrick Fusco
Aydin Gedik defeats Tom Horton
Ebby Jebreel defeats Elliot Landaw
Aaron Foust defeats Michael Showkati
Bud Lavassani defeats Mark Gross
Bruce Yee defeats Eitan Peleg
Patrick Keene defeats Daniel Stroberger

Main Event - Advanved Division - Consolation 4
7 pts
Andy Plat defeats Scotty Kelland
Niel Borden defeats John Skratulia
John Wogomon defeats Sue Will
Dennis McFarlin defeats Linda Clay
Aydin Gedik defeats Michael Urban
Aaron Foust defeats Ebby Jebreel
Bud Lavassani defeats Bruce Yee
Tom Fahland defeats Patrick Keene

Main Event - Advanved Division - Consolation 5
7 pts
Niel Borden defeats Andy Plat
John Wogomon defeats Dennis McFarlin
Aaron Foust defeats Aydin Gedik
Bud Lavassani defeats Tom Fahland

Main Event - Advanved Division - Consolation 6
7 pts
John Wogomon defeats Niel Borden
Aaron Foust defeats Bud Lavassani

Main Event - Advanved Division - Consolation Finals
7 pts
John Wogomon defeats Aaron Foust